90 Top Tombala oyunu nasıl oynanır, 90 top ödül kazanma şekilleri, 90 Top Tombala nedir gibi bilgileri sizler için sunmaya çalışacağız.

Özel günlerin vazgeçilmez oyunlarından olan tombalayı evde aileniz ve arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz gibi sanal olarak internet üzerinden de oynayabilirsiniz. Sanal ve gerçek tombalanın genel kuralları aynı olmakla beraber versiyonlar arasında ufak farklılıklar bulunabilir.

90 top tombala oyunu Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde de oynanan klasik tombaladır. Toplam 90 adet sayı vardır ve 27 karenin yer aldığı kartlarla oynanır.

Oyundaki kart 3 farklı satırdan oluşur. 90 top tombala oyununda kutularda yer alan 27 karenin yalnızca 15’i sayılardan oluşur. Sayılar ise belirli bir sıraya göre düzenlenir.

  • Toplama kartının ilk sırasındaki satılar 9’a kadardır.
  • İkinci sırada 19’a kadar farklı 5 sayı mevcuttur.
  • En alt satırda ise 19’dan büyük sayılar bulunur.

90 Top Tombala Nasıl Oynanır?

İster gerçek kartlarla isterseniz sanal olarak tombala oynuyor olun öncelikle kartlar satın alınır. Birden fazla kart alarak şansınızı artırma imkânınız da vardır.

Oyunda yer almayan birisi tarafından toplar çekilir ya da random makinelerden faydalanılır. Çıkan her sayı kartlarda kontrol edilir ve eğer çıkan toplardan birisi kartta bulunuyorsa işaretlenir. Sanal oyunlarda bu işaretleme işlemi genellikle sistem tarafından otomatik şekilde gerçekleştirilir.

Oyunun bitmesi için tüm sayıların çekilmesi beklenmez. Karttaki tüm sayılarının üzerini dolduran kişi kazanır ve tombala yapmış olur.

90 Top Tombala Oyununda Ödül Kazanımı

90 top tombala oyunundan ödül kazanmak için kartınızdaki tüm sayıların çıkması şart değildir. Tombalanın yanı sıra iki ödül daha mevcuttur. Eğer diğer oyunculardan önce kartınızdaki sıralardan birisini siz doldurduysanız birinci çinko için ayrılan ödülü kazanırsınız. En az bir kişi birinci çinkoyu yaptıktan sonra ikinci çinkonun yapılması beklenir. Kartta yer alan satırlardan iki tanesindeki sayıların hepsi çıktığında ikinci çinko olur. Üçüncü çinko diye bir tabir yoktur. Üçüncü satırdaki sayılar da tamamlandığı takdirde tombala olur.

Birinci çinko ve ikinci çinkonun ödülleri değişiklik göstermekle beraber en büyük ödül tombala yapana verilir. Ayrıca ödüller baştan belli olmaz. Sisteme para yatıranlar üzerinden toplam kazanılabilecek tutar belirlenir ve ödül çinko ya da tombala yapanlara eşit oranda bölüştürülür.