Tombala kartları nelerdir, kaç çeşit tombala kartı vardır, tombala kartları ve oyunları neye göre belirlenmektedir.

Tarihi çok eskilere uzanan tombala dünyada farklı isimlerle bilinmektedir. Günümüzde de yalnızca Türkiye’de değil dünyanın farklı bölgelerinde sıklıkla oynanmaktadır. Tombalada kart ve toplar ise oyunun türüne göre değişiklik gösterebilir. Oyun ilk olarak İtalya’da bulunmuş olsa da İngiltere ve Amerika’da farklı varyasyonlara evrilmiştir. Bu değişiklik sonrasında ise farklı oyun çeşitleri ortaya çıkmıştır.

Tombala Çeşitleri Nelerdir?

Tombalanın farklı varyasyonları bulunmakla beraber her oyunun mantığı aynıdır. Üzerinde sayılar yazan toplar sırayla çekilir ve oyuncular kartlarında bu sayıların olup olmadığını kontrol eder. Oyunun değişik türleri ise tombalayı daha eğlenceli hale getirmek adına yapılmış değişiklik sonucunda ortaya çıkmıştır.

  • 90 top tombala; oyunun en çok ilgi çeken çeşididir. Türkiye’de yılbaşı gibi özel zamanlarda da genellikle bu oyun oynanır. 90 top tombala; oyunun Amerika’da meşhur olan versiyonudur. Toplamda 90 top bulunur ve bu topların kartta birer birer çekilmesiyle oyun heyecanlanır. Sıralardan bir ya da iki tanesi dolduran kişiler birinci ve ikinci çinko yapar. Kartın tamamı dolduğunda ise tombala olur ve oyuncu büyük ödülü kazanmayı hak eder.
  • 75 top tombala; tombalanın İngiliz versiyonudur. İkinci dünya savaşı sonrasında ciddi anlamda yayılan oyun pek çok illegal bahis bürosunda ad oynatılmaktaydı. 90 topla oynanan oyuna göre çok daha kısa sürede tamamlanan 75 top tombalanın kuralları daha komplekstir. Bu sayede tombala oyun daha eğlenceli hale gelebilir.
  • 80 top tombala; oyunun çok yaygın bir versiyonu olmamakla beraber hemen her online tombala sitesinde yer alır. Orta uzunluktaki oyunların sahnelendiği 80 top tombalada da diğer oyunlarda kuralların birçoğu geçerlidir.
Canlı Tombala Oyunu

Hangi Tombala Oyununun Kartı Nasıldır?

Tombalada kartların dizilişi oyunun türüne göre değişiklik göstermektedir.

  • 90 top tombala oyununda toplam 27 kare bulunur. Bu kareler 3 X 9 şeklinde sıralanmıştır. Yatay olarak konumlanan 9 kareden 5 tanesinin içerisinde sayılar yazar. Kalan 4 tane ise boştur.
  • 80 top tombala oyununda toplamda 16 kare bulunur ve karelerin tamamı doludur. Kartlar 4 X 4 olarak sıralanmıştır. Kartlar yukarıdan aşağı olarak kırmızı, sarı, mavi ve gri olarak şekilde renklendirilmiştir. En solda yer alan kırmızı karelerde 1 ile 20 arasındaki sayılar yer alır Onun yanındaki kareler sarıdır ve 21 ile 40 arasındaki sayılarla doludur. Bir sonraki karelerde mavi renklidir. İçerisindeki sayılar 41 ile 59 aralığındadır. En sağda konumlanan gri karelerde ise 60 ile 80 arasındaki sayılar mevcuttur.
  • 75 top tombala oyununun kartları 5 X 5 şeklinde dizayn edilmiştir. Toplam 25 kareden oluşan kartlarda bir tanesi hariç tüm kartların içi doludur. En ortadaki boş kare şekilleri tamamlamak için kullanılır. Sayıların yazdığı bölüm kare şeklinde olsa da tüm kart genellikle dikey olacak şekilde tasarlanır.