Tombala Kuralları nelerdir, tombala oyununda hile yapılıyor mu, canlı online tombala oyununda nelere dikkat etmek gerekir.

Tombala; tarihi çok eskilere dayanan bir oyun olmakla beraber oyunun mantığı bir kart üzerindeki rastgele yazılmış sayıların bir poşet içerisinden çekilen sayılar arasında olmasını beklemektir. Tombala kişilerin tanıdıkları ile basit bir şekilde oynaması ile başlayan oyun günümüzde sıkça paralı olarak oynanmaktadır. Oyunun daha şeffaf şekilde ilerlemesi içinde artık poşet kullanılmamaktadır. Toplar genellikle kurpiyerler ya da lisanslı ve hile yapılma ihtimali olmayan otomatik tombala makineleri tarafından çekilmektedir.

Tombala Çeşitleri

 • Ülkemizde de en çok bilinen tombala çeşidi olan 90 top; tombalanın İngiltere versiyonudur. İngiltere bahis sektörünün de en revaçta olduğu ülkeler arasında yer aldığından dünya oyunun en çok bu çeşidi yayılmıştır. 90 top tombalada tombala kartları 3 satırdan oluşur ve her satırda 9 kutu bulunur. Bildiğiniz her satırda bir çinko yapmış olursunuz. Ancak 3. Çinko yoktur. Karttaki tüm sayıları bilen kişi tombala yapar ve büyük ödülü kazanır.
 • 75 top tombala; oyunun yaygın olarak Amerika’da tercih edilen versiyonudur. 75 top tombalada 5 sıra bulunur ve yine kartlarında tüm kutuları dolduran oyuncu kazanmış olur. Ancak amorti ödül kazanma şekli daha farklıdır. İki sıranın alttan üste ya da yatay olarak doldurulması ya da çarpı işareti yapılması gerekmektedir.
 • 80 top tombala dünyanın farklı bölgelerinde oynan bir oyun olmakla beraber 75 ve 90 top tombala kadar popüler değildir.

Tombala Oyununun Kuralları

Online tombala sitelerinde tombala oynayacaksanız öncelikle tercih edeceğiniz siteye karar vermelisiniz. Daha sonra bu siteye kayıt olmalı ve oyun oynayabilmek için para yatırmalısınız.

Oyun oynamaya hazır olduğunuzda sitenin tombala bölümüne giriş yapabilirsiniz. Bu bölümde karşınıza farklı varyasyonlar çıkar. Oyunun dilediğiniz çeşidine girebilirsiniz.

Tombala oyun kuralları veya dikkat edilmesi gerekenler nelerdir.

 • Tombalaya başlamak için yeni oyunun anons edilmesini beklemelisiniz.  Oyunun açıldığı belirtildiğinde kart almanız gerekir. Bir adet kart alabileceğiniz gibi çok sayıda kart alma hakkınız da bulunur. Birden fazla kartla oynamak tombala kurallarına aykırı değildir.
 • Kurpiyer çıkan sayıları anons ettiğinde kartınızda işaretlenip işaretlenmediğini kontrol edebilirsiniz. Yazılım bu işaretlemeyi otomatik olarak yapacağından sizin takip etmeniz gerekli değildir. Ancak çıkan sayıları takip etmenin oyunu daha eğlenceli hale getirdiğini de unutmamalısınız.

Online Tombala Kuralları

Online tombala sitelerinde oyun oynuyorsanız oyunlarda farklı kurallar bulunabileceğini unutmamalısınız. Ayrıca sitenin size sunduğu alternatifler sayesinde oyun daha eğlenceli hale gelir.

 • Yalnızca tombala sitelerinde değil aynı sitedeki farklı odalarda dahi her kartın fiyatı aynı değildir. Bu sayede farklı miktarlarda yatırım yapmak isteyen oyuncular kolaylıkla kendilerine uygun bir oda bulabilirler.
 • Tombala kurallarına göre satın alınabilecek en fazla kart sayısı değişebilir. Bu kural oyuncular arasında haksızlık olmamasını sağlamaktır.
 • Her oyunun büyük ikramiyesi birbirinden farklıdır. Kimi siteler büyük ikramiyeyi oyun öncesinde belirtse de genellikle oyuna katılan kişi sayısına göre değişir.
 • Bazı sitelerin tombala kurallarına göre ekstra top hakkınız bulunur. Bu sayede yalnızca sizin için random şekilde özel bir top çekilir ve kazanma şansınız artar. Ancak bu sayıyı alabilmek için tombala yapmanıza yalnızca tek bir sayı kalmış olması gerekmektedir.
 • Sitelerin önemli bir miktarında şanslı top seçeneği bulunur. Oyuna başlarken bir sayı seçersiniz ve oyun başlamadan önce belirtilen top sayısına kadar belirttiğiniz sayı çıkarsa ekstra bir ödül kazanırsınız.
 • Online tombala kuralları gereğince oyunun başlayabilmesi için en az 3 oyuncu bulunması gerekir. Bu oyuncu sayısı tamamlanana kadar beklenir. Ayrıca kişilerin oyunun yarısında girmeleri mümkün değildir. Eğer oyun devam ediyorsa oyuna girmek için bir sonraki eli beklemeniz gerekir.
Sonraki »